Jesteś tutaj

Loteriada, konkurs, quiz, gra z nagrodami – Polacy je pokochali!

Dobra zabawa, dreszczyk emocji i przyjemna rywalizacja – oto główne czynniki świadczące o tym, że lubimy brać udział we wszelkich konkursach i quizach. Jeżeli dodatkowo mamy do czynienia z takimi, które oferują nagrody – jak lotto czy loteriada – to jeszcze lepiej! Ilość konkursów oraz gier dostępnych w sieci i tych reklamowanych w telewizji jest z roku na rok coraz większa, co może świadczyć tylko o jednym – skoro jest zainteresowanie i popyt, to musi być też podaż. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek na temat ulubionych gier Polaków. Na których nagrodach zależy nam najbardziej? 

 

Loterie, gry liczbowe, zdrapki

 

Tradycja gier liczbowych w Polsce sięga aż do połowy XVIII wieku, co z pewnością wiele osób czytających ten tekst przyjmie z niedowierzaniem. Pierwsze losowania odbywały się raz w miesiącu i były wydarzeniami publicznymi. Natomiast losy wysyłało się pocztą. Z kolei w czasach, gdy już w polskich domach zawitały telewizory, losowania Totolotka gromadziły przed odbiornikami „łasych na miliony” wielbicieli tej pierwszej loterii. Dzisiaj natomiast słynny Totolotek obchodzi swoje 60 urodziny (dokładnie w 2017 roku). 

 

Jak pokazują statystyki, obecnie co drugi dorosły Polak gra czasami w loterie liczbowe. Na pierwszym miejscu w rankingu popularności znajduje się oczywiście Lotto, co nie powinno nikogo dziwić. Właśnie ta gra oferuje bowiem najwyższe kumulacje, a zatem najwyższe nagrody I stopnia. 

 

Coraz bardziej lubimy też Mini Lotto (mimo iż wygrane nie podlegają kumulacjom), a także Multi Multi i Keno. W ciągu ostatnich kilku lat świat loterii liczbowych został wręcz zdominowany przez wszelkiego rodzaju nowości – począwszy od gier typu „ekstra pensja”, w których faktycznie można wygrać cyklicznie wypłacane „pensje”, aż po zdrapki, kuszące wachlarzem atrakcyjnych nagród pieniężnych i rzeczowych. 

 

Co więcej, od niedawna prawdziwa loteriada nagród czeka na nas nie tylko w kolekturach, ale także w Internecie, gdyż w sieci również można zagrać w przeróżne zdrapki. Z tą różnicą, że zamiast ścierać warstwę ochronną własnoręcznie, klikamy kursorem, odkrywając obrazek lub napis. 

 

Konkursy internetowe

 

A skoro mowa o Internecie, warto wspomnieć o tym, że jak grzyby po deszczu powstają portale w pełni poświęcone konkursom internetowym. Wiele z nich funkcjonuje też jako baza informacji dotyczących aktualnych konkursów organizowanych przez wiele różnych firm. Najczęściej ich pośrednim celem jest promocja produktów. W świecie www znajdziemy m.in. quizy internetowe, w których najpierw należy odpowiedzieć na kilka pytań, następnie wysyła się zgłoszenie i czeka na wyniki losowania. Istnieją też zabawy, które wymagają wykazania się odrobiną kreatywności, polegające na np. wymyśleniu jakiegoś hasła reklamowego, napisania wierszyka, itp. Po zakończeniu konkursu jury wybiera najciekawsze propozycje i nagradza zwycięzców. 

 

Ostatnio prawdziwą furorę robią także profile konkursowe na Instagramie. Łatwo się domyślić, że najczęściej korzystają z nich najmłodsi użytkownicy Internetu, a także pasjonaci fotografii (gdyż często prace konkursowe związane są właśnie ze zdjęciami). Ale Internet to nie jedyne źródło zabaw i gier, w których bierzemy udział.

 

Również w telewizji aż roi się od reklam batoników, herbat lub innych produktów (często właśnie spożywczych), oferujących konsumentom ciekawe konkursowe promocje. Bardzo często są one powiązane z aktualnymi świętami czy wydarzeniami. Na przykład przed Walentynkami mogliśmy wziąć udział w konkursach tematycznych, w których nagrodami były romantyczne wypady zagraniczne dla dwóch osób czy komplety biżuterii. 

 

Gry i konkursy okiem psychologa

 

Istnieje wiele powodów dlaczego tak chętnie bierzemy udział w konkursach i grach. Co ciekawe, nie zawsze chodzi tylko albo głównie o wygraną. Najlepszym tego przykładem są wielbiciele Lotto. Choć niemal 50% zapytanych Polaków odpowie, że zagląda czasem do kolektur, to jednak tylko jeden na pięciu wierzy, że wygrana jest możliwa w jego przypadku. Taka postawa przecież mija się z celem! Okazuje się jednak, że w typowaniu liczb doceniamy głównie ten dreszczyk emocji, jaki jest związany ze sprawdzaniem wyników losowania Lotto. 

 

Poza tym gramy, bo lubimy rywalizację. Wystarczy spojrzeć na dzieci, które chętnie biorą udział w grach i dążą do zwycięstwa (nawet jeśli mowa o zwycięstwie w zwykłych planszówkach). Jak widać ta tendencja do rywalizacji nie znika wraz z wiekiem. 

 

Nawet „pracodawcy w korporacjach wykorzystują tę wiedzę stosując techniki tzw. „grywalizacji” do zmotywowania swoich pracowników, po to aby pracowali bardziej efektywnie. To samo tyczy się osób pracujących w branży edukacyjnej. Dzisiaj uczy się przecież głównie przez zabawę i atrakcyjne gry. 

 

Nic więc dziwnego, że konkursy robią taką furorę w Polsce i nie tylko w ostatnich latach. 

 

Niektóre źródła:

http://www.brief.pl

http://gadzetomania.pl

 

materiał we współpracy z www.lottoland.pl

 

comments powered by Disqus