Muzeum im. Ks. St. Staszica

w Hrubieszowie

PEJZAŻ GOBELINOWY

Magdalena Sielicka i grupa "Gama"

z hrubieszowskiego Domu Kultury

 

 

Magdalena Martyniuk-Sielicka absolwentka Szkoły Rzemiosł i Technikum Włókienniczego w Cieplicach Śląskich oraz Studium Kulturalno-Oświatowego "Teatr" w Warszawie. Przez wiele lat pracowała jako pedagog w Zespole Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Hrubieszowie. Obecnie jest instruktorem Hrubieszowskiego Domu Kultury.

Mieszka i tworzy w Nieledwi. Autorka czerpie natchnienie do swoich prac z przyrody, pracy z młodzieżą i z wielkiego dziedzictwa kultury. Wykonuje również gobeliny według projektu swojej siostry Jadwigi Pieretek. Ponadto gromadzi zabytki i dokumentuje historię rzemiosła tkackiego regionu hrubieszowskiego.

 W swej wieloletniej pracy twórczej wielokrotnie uczestniczyła w wystawach, przeglądach i konkursach. Okres ten obejmuje pracę twórczą i przekazywanie umiejętności młodszym pokoleniom. Jej prace znajdują się u prywatnych nabywców w Szwecji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA, Francji, Kanadzie i Japonii.

 Dwukrotnie otrzymała wyróżnienie na Ogólnopolskiej Wystawie Prac Plastyków - Instruktorów Placówek Kultury w Rzeszowie. Jej prace brały udział w Ogólnopolskiej Wystawie Tkactwa Nieprofesjonalnego w Turku koło Konina.

W Hrubieszowskim Domu Kultury kieruje młodzieżową grupą "GAMA". Prace tkackie grupy "GAMA" były prezentowane na wystawach w: Lublinie, Hrubieszowie, Zamościu, Chełmie, Piskach, Pułtusku, Masłomęczu, Radomiu, Poznaniu, Krakowie, Opolu Lubelskim.

W 2004 roku profesor Wiktor Zin udostępnił prawa autorskie grupie "GAMA" do korzystania ze swoich prac w projektowaniu tkanin.

 

 

         

                     

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                     Administrator strony : Paulina Wysocka