Rok Wyspiańskiego w Zespole Szkół nr 2 w Hrubieszowie

 

Rok 2007 poświęcony był wybitnemu twórcy Stanisławowi Wyspiańskiemu. W dniach 14-17 listopada w Krakowie odbędą się główne obchody 100 rocznicy śmierci artysty.

Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Hrubieszowie uczcili pamięć Wyspiańskiego w szczególny sposób już we wrześniu.

 

19.09.2007 nauczycielki Barbara Wierzchowska i Anna Jańczuk zabrały uczniów na niezwykle interesującą na temat „Labirynty Wyspiańskiego”. Sesja naukowa składała się z dwóch części:

  1. Literackiej, w której przedstawione zostały życiowe tragedie twórcy, „przekleństwo” najbardziej popularnej sztuki pt. „Wesele” i koncepcja teatru.
  2. Plastycznej, zaprezentowanej w formie multimedialnej, w której można było zobaczyć dzieła malarskie, przykłady sztuki użytkowej wg projektu artysty, witraże i przepiękne polichromie.

 

Uczniowie uczyli się również jak należy „czytać” obrazy, zwracali uwagę na charakterystyczne motywy oraz kolorystykę. Nauczycielki zachęcały do wycieczek szlakiem Wyspiańskiego po Krakowie i kolejny raz pogłębiały wiedzę o kulturze.

W pamięci uczniów klas starszych powróciła niezwykła „Podróż do Soplicowa” z ubiegłego roku na motywach „Pana Tadeusza”, przygotowana rówież przez te nauczycielki.

A co zapamiętali uczniowie z tej sesji, to wszystko, o czym się nie pisze w podręcznikach: