Jesteś tutaj

Janki: Odsłonięcie pomnika ku czci ofiar katastrofy Smoleńskiej

odsłonięcie pomnika w Jankach
W sobotę 21 września w Jankach (Gmina Hrubieszów) odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika ku czci 96 ofiar Katastrofy samolotu TU - 154m z 10 kwietnia pod Smoleńskiem. Inicjatorami byli Wójt Gminy Hrubieszów Jan Mołodecki oraz mieszkańcy miejscowości Janki.

Uroczystość rozpoczęła się o godz 16.30 Mszą Świętą w miejscowej kaplicy filialnej, którą odprawił i homilię wygłosił Ksiądz Maciej Nizio, wikariusz Parafii Moniatycze. Przybył również Ksiądz Stanisław Błaszczuk, proboszcz Parafii Teratyn. Mszę akompaniamentem organowym oraz śpiewem uświetnił Łukasz Machulski.

Po Mszy Świętej wszyscy uczestnicy wraz z delegacjami i pocztami sztandarowymi udali się pod pomnik, gdzie miało miejsce jego odsłonięcie oraz poświęcenie. Po poświęceniu poszczególne delegacje złożyły wieńce. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Hrubieszów Jan Mołodecki. Po przejściu z powrotem do kaplicy młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Moniatyczach zaprezentowała program artystyczny, w którym poprzez wiersze oraz piosenki patriotyczne przybliżyła historię Polski od Katynia po Smoleńsk. Młodzież przygotował nauczyciel Rafał Piwkowski, który również czuwał nad nagłośnieniem.

Swoją obenością uroczystość zaszczycili: Sławomir Zawiślak - poseł na sejm z ramienia PiS, Gabriel Janowski - minister rolnictwa w rządzie Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej, Andrzej Duda - Minister w kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Przybyły delegacje m.in. NSZZ "Solidarność" w Hrubieszowie, Związku Żołnierzy AK, OSP z miejscowości należących do Gminy Hrubieszów, młodzieży szkolnej i inne.

Pomnik powstał w bieżącym roku. Zaprojektował i wykonał go artysta Janusz Szczekan. Na obelisku zostały wyryte imiona i nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. W 2010 roku na placu, gdzie stoi pomnik, posadzono 96 dębów pamięci.

Podziękowania należą się mieszkańcom Janek za religijno - patriotyczną postawę, która kazała im w szczególny sposób oddać hołd tym, którzy zginęli w służbie Ojczyzny i dążeniu do prawdy historycznej.

W kaplicy w Jankach 10 dnia każdego miesiąca odprawiana jest Msza Święta w intencji Ojczyzny i ofiar Katastrofy pod Smoleńskiem.Tekst: Łukasz Machulski

Zdjecia: szyszunia 72

 

comments powered by Disqus