Jesteś tutaj

Piknik w Stefankowicach

Piknik w Stefankowicach

22 września 2013 roku na stefankowieckich polach zorganizowano inscenizację bitwy, do której doszło w 1920 roku między żołnierzami polskimi i bolszewikami. Bitwa była częścią obchodów rocznicy tego wydarzenia organizowanych cyklicznie od kilku lat. Uroczystości rozpoczęto przy tablicy pamiątkowej 15 pp „Wilków”. Po odznaczeniu sztandaru Szkoły Podstawowej im. 15 Pułku Piechoty „Wilków” w Stefankowicach władze samorządowe gminy i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, środowisko 15 pp „Wilków” oraz przedstawiciele szkoły, przedszkola i wsi Stefankowice złożyli wiązanki i kwiaty. Apel Pamięci odczytano w asyście Kompanii Honorowej wystawionej przez 2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im. mjr  Henryka Dobrzańskiego „Hubal”.

W drugiej części obchodów, na terenie parku podworskiego, odbyła się msza św. polowa w intencji poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. i część artystyczna wystawiona przez uczniów szkoły oraz dzieci z punktu przedszkolnego „Wilczęta”. Po rekonstrukcji bitwy, niezbyt sprzyjającą pogodę zrekompensowała gorąca grochówka i koncert zespołu „Zieloni”.

Wykonawcy rekonstrukcji:
1. Szwadron Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich.
2. Stowarzyszenie Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych.
3. Ochotniczy Szwadron Ułanów Ziemi Tomaszowskiej w barwach 1 PU KOP.
4. Grupa Rekonstrukcyjna „Polska piechota 1920”.

Piknik zorganizowali: Wójt i Rada Gminy Hrubieszów, Szkoła Podstawowa im. 15 Pułku Piechoty „Wilków” w Stefankowicach, Stowarzyszenie „Sosenka” ze Stefankowic przy współpracy Gminnego Ośrodka Kultury w Hrubieszowie z siedzibą w Wołajowicach.

 

Zobacz galerię zdjęć

 

Gmina Hrubieszów

 

comments powered by Disqus