Jesteś tutaj

Dzień Podziemnego Państwa Polskiego

Uroczystości 27 września w Hrubieszowie

Wrzesień jest w polskiej historii miesiącem szczególnym. To czas rocznic, upamiętniających początek II Wojny Światowej na ziemiach polskich.

Wspominamy w tym okresie agresję hitlerowskich Niemiec i zbrojną napaść ZSRR na terytorium naszego kraju. Wskrzeszamy też w myślach bolesne wspomnienia pierwszych represji.

27 września 2013 r. Hrubieszów upamiętnił natomiast chwile, w których rodził się polski ruch oporu – wyraz zbiorowego przekonania Polaków, że mimo okupacji i wzmożonego terroru walka o przetrwanie polskiego narodu powinna trwać i w dotkliwy sposób przypominać okupantowi, iż w kraju, który zagarnął przemocą, nie ma przyzwolenia na jego rządy.

Program uroczystości Dnia Podziemnego Państwa Polskiego, które odbyły się przy Pomniku Żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego Ziemi Hrubieszowskiej 1939-1945 objął:

  • uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt
  • wystąpienie Burmistrza Miasta
  • apel pamięci
  • salwę honorowa
  • złożenie kwiatów i wieńców

oraz  Mszę Świętą w intencji ojczyzny, z udziałem pocztów sztandarowych z hrubieszowskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, odprawioną przez Księdza Gwardiana Wenancjusza Stasiaka w Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej.

 

Urząd Miasta Hrubieszów

 

comments powered by Disqus