Jesteś tutaj

Zagroda w Kotorowie gotowa!

zagroda w Kotorowie

Na początku był szkielet dziecka, kilka glinianych naczyń i szklana czarka wykopanych z ziemi świadczących, że na terenie Kotorowa przebywała społeczność gocka, oraz wykopane groty włóczni i oszczepu wandalskich wojowników, będące dowodem toczonych walk Gotów z Wandalami na tych terenach.

To były jednak tylko skrawki przeszłości, które stały się inspiracją do dalszych działań, czyli odtworzenia życia na terenie obecnego Kotorowa od końca II do przełomu IV i V w. n.e. Powstał w Kotorowie Kompleks wystawowy – zagroda w krainie Gotów (chata, chata biesiadna, szopa, trakt drewniany oraz ogrodzenie), jedyny taki w powiecie hrubieszowskim.

"Kotorowianie" 22 września tchnęli życie w tę zagrodę. Zorganizowali uroczyste otwarcie kompleksu, na które oprócz zaproszonych gości i mieszkańców przybyła ludność z terenu gminy Werbkowice oraz gmin sąsiadujących. Budynki zostały poświęcone przez Ks. Pawła Wróbla proboszcza parafii p. w. Świętego Jana Chrzciciela w Hostynnem. Zwiedzający oprócz zabudowy mogli podziwiać obozowisko Gotów oraz zasmakować ich tradycyjnych potraw. Wiele emocji wzbudziło przepychanie „drągu gockiego” przez mężczyzn. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się inscenizacja bitwy Goci przeciwko Wandalom. Uczestnicy wydarzenia mogli spróbować swoich sił w wyrobie naczyń glinianych, strzelaniu z łuku oraz rzucaniu oszczepem. Nietuzinkową atrakcją było rozpalenie ognia za pomocą wielkiego krzesiwa i liny przez 10 mężczyzn pod kierownictwem przedstawicieli Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów, budowniczych kompleksu w Kotorowie. Dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym z nagrodami pt. "Moja chata gocka w Kotorowie" oraz warsztatach wyrobu biżuterii z modeliny w stylu gockim. Na tablicach informacyjnych można był przeczytać na temat wykopalisk archeologicznych w Kotorowie oraz obejrzeć prezentację multimedialną z powstawania kompleksu. Czas umilały występy zespołów Capella all` Antico, Rytmy oraz Zespołu Śpiewaczego z Kapelą z Honiatycz. Swoje wyroby kulinarne zaprezentowały Panie z KGW w Kotorowie „Kobiety z pasją”. Niekorzystny jesienny klimat łagodziła ciepła kawa zbożowa, grochówka oraz samodzielnie upieczona kiełbaska przy ognisku. Po zmroku wystąpiła Grupa "Iluzja" prezentując grę światła i dźwięku. Do tańca przygrywał zespół Sonic.

Zagroda w kotorowie

Całe wydarzenie zostało zarejestrowane przez kamery TVP.

Budowa kompleksu wystawowego w Kotorowie została zrealizowana przy wsparciu środków finansowych z Unii Europejskiej.

Oprawa wydarzenia została zrealizowana przy wsparciu finansowym Centrum Szkoleniowego FRDL w Szczecinie w ramach projektu „Europejska Akademia Sołtysa (EAS). Integracja i aktywizacja obywatelska społeczności wiejskich” realizowanego na terenie Gminy Werbkowice, jak również przy wsparciu Wójta gminy Werbkowice Lecha Bojko, Rady Sołeckiej wsi Kotorów oraz indywidualnych darczyńców.

 

Tekst: Urząd Gminy Werbkowice

Foto: zamosc.naszemiasto.lp

 

comments powered by Disqus