Turniej debat oksfordzkich 2017

Hrubieszów: młodzież debatowała o rozwadze, tchórzostwie i portalach społecznościowych [zdjęcia]

– Wasza wiedza, eurydycja, przygotowanie i ta empatia, z jaką wczuwaliście się w swoje wystąpienia, odcisnęły na mojej osobie wielkie piętno – powiedział burmistrz Tomasz Zając w końcowej przemowie do uczestników debaty.

02.06.2017

Turniej debat oksfordzkich odbył się dzisiaj w sali konferencyjnej Hrubieszowskiego Domu Kultury. Organizatorem wydarzenia była grupa pOBUDZENI działająca przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hrubieszowie.

Najpierw uczniowie szkół średnich dyskutowali na temat „Portale społecznościowe niszczą komunikację międzyludzką”. Obrońcy tej tezy argumentowali m.in., że portale sprzyjają szerzeniu nienawiści, zabierają czas potrzebny na realne znajomości i psują język, którym się posługujemy. Przeciwnicy tej tezy mówili, że portale ułatwiają komunikację na odległość i przyspieszają przepływ informacji.

Potem uczniowie szkoł gimnazjalnych debatowali na temat „Rozwaga czyni ludzi tchórzami”. Zwolennicy tej tezy twierdzili m.in. że dzięki odważnym działaniom można zajść dalej i „kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana”. Przeciwnicy tej tezy argumentowali, że rozwaga pozwala uniknąć niebezpieczeństw i lepiej jest nie zdobyć czegoś, niż zginąć próbując coś zrealizować.

Każda debata zaczęła się od przemówień 4 zwolenników i 4 przeciwników tezy. W debacie szkół średnich wzięły udział: Zespół Szkół nr 2 i Zespół Szkół nr 3 w Hrubieszowie. W debacie szkół gimnazjalnych wzięły udział: Gimnazjum przy ZSnr2 w Hrubieszowie i Gimnazjum przy ZSMnr3 w Hrubieszowie.

Przemówienia wygłosili:

  • szkoły średnie – Bartosz Dąbrowski, Angelika Harasymiuk, Klaudia Flis, Kamila Koza, Małgorzata Borkowska, Jakub Djabin, Błażej Pawluk, Agnieszka Ożóg.
  • szkoły gimnazjalne – Aleksandra Richter, Katarzyna Komendacka, Skwarek, Klaudia Koszałko, Justyna Szlonzak, Magdalena Chrząstek, Agata Łaba, Aleksandra Kędziera.

Debata szkół średnich: marszałek – Małgorzata Pitus, sekretarz – Aleksandra Kamieniarz.

Debata szkół gimnazjalnych: marszałek – Jacek Perechowski, sekretarz – Elżbieta Antosiewicz.

Potem głos mogły zabierać osoby z publiczności.

Na koniec każdej debaty publiczność głosowała na najlepszą drużynę oraz najlepszego mówcę.

W skład jury weszli: Tomasz Zając, Ewelina Gołąb i Jolanta Janiec.

Wręczenie nagród. Najlepszymi drużynami okazały się grupy Opozycji z obu debat.

Najlepszymi mówcami okazały się Aleksandra Kędziera i Małgorzata Borkowska.