Wyjazd pOBUDZONYCH 2017

Podróże kształcą – dla pOBUDZONYCH to nie slogan.

Na szlaku sukcesów i inspiracji – wizyta studyjna pOBUDZONYCH

Rozmach, siła, energia, pasja, poznawanie miejsc i ludzi, czyli nauka przez doświadczenie stały się udziałem hrubieszowskiej młodzieży. Niesamowite 3 dni, które przeżyli dzięki Stowarzyszeniu Moja Białołęka, ludziom którym zależy na rozwoju młodzieży oraz własnej determinacji w zdobywaniu funduszy, poszerzyło horyzonty, pozostawiło pytania, sprowokowało postanowienia.

Wizyta odbyła się w dn. 3-5 czerwca 2017 r. Grupa przyjechała na zaproszenie warszawskiej młodzieży i Stowarzyszenia Moja Białołęka. pOBUDZENI zobaczyli efekty i podążali Szlakiem inicjatyw Stowarzyszenia Moja Białołęka, mieli zaszczyt uczestniczyć w finale dwóch projektów realizowanych obecnie: „Siły kobiet” i „Tygodnia Kwitnących Akacji”.

W programie znalazły się również: wizyta w Multicentrum, która pokazała, że nauka może być przyjemną podróżą połączoną z zabawą. Edukacyjny Zakątek o Kulturze Mazowsza w Parku Magiczna, który powstał dzięki koncepcji i konsekwencji Stowarzyszenia Moja Białołęka pozwolił uczestnikom poza wytchnieniem – edukować i doświadczyć uczestnictwa w warsztatach etnograficznych. Wizyta w firmie Plastex i spotkanie z Ryszardem Serugą to symbole połączenia wiedzy, pasji, konsekwencji i sukcesu. Justyna Suchecka i wizyta w Gazecie Wyborczej pokazały że świat mediów może być w zasięgu młodych ludzi, a dziennikarze to pasjonaci, którzy zarażają energią i w partnerski sposób dzielą się wiedzą i doświadczeniem.

Na warsztacie Engarde! Pasja, integracja, bezpieczeństwo, paraolimpijczycy w szermierce na wózkach inwalidzkich Arkadiusz Jabłoński, Radosław Stańczuk, Grzegorz Pluta imponowali charakterem, swobodą w mówieniu o niepełnosprawności, pasją, wytrwałością i otwartością. Młodzież mogła zajrzeć do ich świata, zmieniając własna perspektywę.

Debata „Siła kobiet”, pokaz filmu „Założę czerwone spodnie” i spotkanie z Urszulą Zalewską oraz Elżbietą Hołoweńko to obalenie mitów o barierach w komunikacji młodzież – seniorzy, wspaniały czas poszukiwań tego co wspólne dla ludzi z pasją

(Nie)konferencja to doświadczenie nowej roli – pOBUDZENI stali się moderatorami dyskusji młodych warszawiaków na tematy, które są im bliskie i które sami sobie wybrali. Podsumowanie przerosło oczekiwania, nasunęło refleksje i wnioski.

Na koniec spotkanie w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z Iwoną Kolosek i Karoliną Walecką, które pokazały, że warto poszukiwać, rozwijać się, zdobywać doświadczenia. Spojrzenie na wolontariat i praktyki, jako pomost do odnalezienia się w życiu zawodowym, perspektywa sposobu funkcjonowania organizacji pozarządowych.

Były też doświadczenia uczestnictwa w kulturze: spektakl w Teatrze Polskim „Mąż i żona” Aleksandra Fredry i koncert szopenowski w Łazienkach Królewskich w wykonaniu Michała Karola Szymanowskiego.

Organizator przedsięwzięcia Stowarzyszenie Moja Białołęka tak relacjonuje to wydarzenie:

Debata „Siła Kobiet”

W dniu 5 czerwca na Białołęce spotkały się pokolenia. „Jeśli nie będziecie chcieli słuchać co seniorzy mają do przekazania, stracicie 80 lat” – powiedziała młodym z Gimnazjum 164 i Zespołu Szkół nr 106 Urszula Zalewska, jedna z bohaterek filmu o aktywnych seniorach „Założę Czerwone Spodnie” . Wraz z artystką Elżbietą Hołoweńko, Jolantą Janiec, Krystyną Sosnowską – Dyrektorką Gimnazjum Nr 164 , Danutą Lis – Zastępcą Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej przybyły na zaproszenie Agnieszki Borowskiej Prezeski Stowarzyszenia Moja Białołęka.

Debata uświetniła także finał projektu Tydzień Kwitnących Akacji, kończący spotkania z blisko tysiącem gimnazjalistów organizowanych przez Stowarzyszenie Moja Białołęka, finansowanych przez m.st. Warszawa. Był to warsztat „Engarde! Pasja, integracja, bezpieczeństwo” prowadzony przez paraolimpijczyków, wielokrotnych mistrzostw świata i Europy: Arkadiusza Jabłońskiego, Radosława Stańczuka i Grzegorza Plutę. Pokazywali negatywne skutki brawury i stosowania używek.

Odbyła się także (nie)konferencja prowadzona przez młodzież z Hrubieszowa pOBUDZENYCH z udziałem młodzieży Zespołu Szkół nr 106 – Gimnazjum nr 122 im. gen. Charlesa de Gaulea oraz Liceum Ogólnokształcące nr CV im. Z. Herberta, Gimnazjum 164 – Gimnazjum nr 164 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie im. Polskich Olimpijczyków, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie.

Bardzo dziękujemy Stowarzyszeniu Moja Białołęka, Prezesce Agnieszce Borowskiej, Partnerom wydarzenia: Pani Ilonie Soji – Kozłowskiej Pełnomocnik Prezydent m.st. Warszawy, Urzędowi Dzielnicy Białołęka, Białołęckiemu Ośrodkowi Kultury, Ośrodkowi Pomocy Społecznej dla Dzielnicy Białołęka, Zespołowi Szkół nr 106 – Gimnazjum nr 122 im. gen. Charlesa de Gaulea oraz Liceum Ogólnokształcące nr CV im. Z. Herberta w Zespole Szkół nr 106, Gimnazjum 164 – Gimnazjum nr 164 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie im. Polskich Olimpijczyków, Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy dla Dzielnicy Białołęka.

To był wspaniały czas, który młodzież mogła przeżyć. Spotkania z niezwykłymi ludźmi, liderami w swojej dziedzinie poszerzają horyzonty, otwierają umysły pozwalają inaczej formułować cele. To co młodzież usłyszała i zobaczyła zostanie z nimi na zawsze.

Podróże kształcą – dla pOBUDZONYCH to nie slogan.