Maraton Czytania 2017

Ile osób czytało publicznie książki na głos?

Czytanie na szczęście

Dziury w książkach, ogrody, charyzmatyczny pisarz na spotkaniu autorskim, Kamishibai i bańki mydlane to tylko niektóre z atrakcji towarzyszących tegorocznemu 24 godzinnemu Maratonowi Czytania Na szczęście … jest książka.

Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie po raz VI zorganizowała 24 godzinny Maraton czytania. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem Na szczęście … jest książka. Od 9.00 rano 9 czerwca do 9.00 rano 10 czerwca 2017r. Hrubieszów wypełniony był literaturą czytaną przez uczestników wydarzenia. Przez 24 godziny można było słuchać, czytać, uczestniczyć. Ponadto w programie VI edycji wydarzenia znalazły się:

„Bajka o orle, który myślał, że jest kogutem” – teatr Kamishibai w wykokaniu Biblioteki Pedagogicznej

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke oraz podsumowanie akcji czytelniczej „Na szczęście…jest książka”

Animacje i zabawy dla dzieci – pOBUDZENI

Zajęcia dla dzieci „Skąd się biorą dziury w książkach”

„Na szczęście…jest O.G.R.Ó.D.” – kreatywny czas dla dzieci

„Wakacje Mikołajka” – kino plenerowe w HDK

Czytanie nocą, integracja przy grach planszowych

Przez pełną dobę dzieci, młodzież i dorośli czytali książki ze zbiorów biblioteki. Można było również przynieść własną. W tym roku wybór padł na literaturę dziecięcą i młodzieżową. Najpopularniejsze okazały się następujące tytuły: Zemsta, Hobbit, utwory Jana Brzechwy oraz Juliana Tuwima. Lektorzy zmieniali się często, w sumie było ich 140. Maraton odwiedziło 567 osób, w tym 130 uczestniczyło w spotkaniu autorskim, a 102 w kinie plenerowym. Gośćmi specjalnymi byli: Dziecięcy DKK „Lekturynki”, DKK z Biblioteki Pedagogicznej, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Bibliotekarze serdecznie dziękują wszystkim osobom, które w różny sposób wspomagały VI Maraton Czytania: tym, którzy czytali, słuchali, bawili się lub grali. Ogromnie dziękujemy Hrubieszowskiemu Domowi Kultury, Warsztatom Terapii Zajęciowej za przygotowanie dekoracji. Nieocenioną pomocą tradycyjnie byli członkowie Jednostki Strzeleckiej 2020 w Hrubieszowie, dając organizatorom i uczestnikom poczucie bezpieczeństwa. Hrubieszowskiemu Klubowi Fantastyki dziękujemy za nocną obecność. Specjalne podziękowania dla wolontariuszy, członków nieformalnej grupy pOBUDZENI. VI Maraton Czytania odbył się pod patronatem Burmistrza Miasta Hrubieszowa.